Lupy a zvětšovací pomůcky

Nabízíme širokou škálu lup pro různé oblasti použití.

Do kapsy lupy v koženkovém pouzdře, k novinám lupy příložní, ruční. Pro drobnou práci je možné adaptérem připojit některé typy lup k vašim stávajícím brýlím. V nabídce naleznete skladné lupy s osvětlením, které využijí zejména starší zákazníci. Zvláštní kapitolu tvoří lupy čelové, které vám „uvolní“ ruce a lupy pro šití a pletení.

Velmi skladné a ploché jsou Fresnelovy lupy (lupa formátu a tloušťky kreditní karty). Zajímavým dárkem mohou být lupy „barokní“ – zdobené objímky s plastovou nebo skleněnou čočkou.

V Očních Studiích Aleše Žejdla vám poradí také s výběrem velké stolní lupy na stojanu a s halogenovým nebo osvětlením diodami (LED).

Digitální lupy – moderní naděje pro osoby se špatným zrakem

Jde o zařízení velikosti chytrého telefonu, které zobrazuje na displeji obraz. Tím může být televizní program, příbalový leták léků, prostě jakákoliv předloha, na kterou se lupa položí a zapne. Lupa je vybavena silným LED osvětlením, které nasvítí předlohu, zaostření je provedeno automaticky při přiložení. Obraz, který vznikne s asi 5ti násobným zvětšením lze dále zvětšit i k úrovni 10x až 20x. Výhodou je obraz bez zkreslení: rovné linie jsou rovné a ostré, a to až do kraje obrazu. Oproti normální lupě jde o velký posun v kvalitě obrazu, uživatel nemusí s lupou hledat vzdálenost, na kterou je obraz ostrý.

Dalším příjemným bonusem je změna kontrastu předlohy. Z běžného barevného provedení lze tlačítkem přepnout na zobrazení černo-bílé, černo-žluté (text se jeví sytější). Toto ocení především ti, pro které bylo zařízení vymyšleno - zejména starší osoby s postižením zraku, sítnice ať už jde o makulární degeneraci sítnice nebo postižení zrakového nervu. Pro tyto lidi je čtení velmi obtížné, neboť místo v oku, kde obraz vzniká, má porušenou funkci. Běžnou lupou sice dokáží obraz zvětšit, ale při zvětšení 4x nebo 5x už je obraz značně deformovaný a ostrý jen v malé plošce.

Ovládání je snadné, obvykle má přístroj zapínací tlačítko, druhé tlačítko pro změnu zvětšení a poslední pro změnu kontrastu. Většina modelů je vybavena i kabelem pro napojení na obrazovku TV nebo PC, a tak může být obraz oproti originálu skutečně velký a konečně čitelný. Přístroj je vybaven nabíjecí baterií pro nepřetržitý provoz několika hodin.

Vyšší investice do takové pomůcky navrací pohodlí při čtení. V nabídce máme přístroje od cca 5500 Kč. Máte-li ve svém okolí někoho, kdo rád čítal a z výše uvedených důvodů už prakticky nemůže, možná pro něj máte právě před sebou řešení. Vhodné je vyzkoušet si lupu osobně.